БЮДЖЕТНО-ПОДАТКОВІ ІНСТРУМЕНТИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ: ДОСВІД УКРАЇНИ ТА МІЖНАРОДНА ПРАКТИКА

Автор(и)

  • Євген Козлов Державний податковий університет

DOI:

https://doi.org/10.32782/2617-5940.2.2024.5

Ключові слова:

фіскальна політика, бюджетно-податкові інструменти, економічне відновлення, міжнародний досвід, податкові стимули

Анотація

Метою статті є аналіз ефективності застосування бюджетно-податкових інструментів в України в умовах військового стану та розробка рекомендацій щодо їх оптимізації з урахуванням міжнародного досвіду. Методика дослідження включає аналіз змін, що були внесені до Податкового Кодексу України (далі – ПКУ), рекомендацій Організації економічного співробітництва та розвитку (далі - ОЕСР). У дослідженні також використано досвід післявоєнних реформ у таких країнах, як Німеччина, Японія, Сполучені Штати Америки, а також досвід Балкан. У результатах дослідження розглянуті першочергові заходи у бюджетно-податковій сфері, що були застосовані в Україні після запровадження військового стану в Україні, а також їх вплив на формування дохідної частини державного бюджету України, виокремленні три етапи у внесенні змін до ПКУ протягом 2022-2024 років. Також у дослідженні виділено податкові інструменти, що найбільшим чином сприяли економічному відновленню країн, які були учасниками військових дій. До найбільш дієвих таких інструментів можна віднести податкові пільги на капітальні інвестиції, прискорена амортизація, податкові стимули для заощаджень, а також інші заходи, спрямовані на зміцнення економічної стійкості. Практична значущість полягає у можливості адаптації цих стратегій для вирішення нагальних потреб української економіки під час та після завершення конфлікту. Впровадження зазначених заходів має на меті сприяти економічному відновлення України, залученню капітальних інвестицій, відновленню критично важливої інфраструктури та інтеграції з європейською податковою системою. Результати дослідження підкреслюють важливість розробки адаптованої податкової політики, яка не лише відповідатиме унікальним поточним викликам, з якими стикається Україна, але й сприятиме побудові зрілої та сталої бюджетно-податкової системи, що буде зрозумілою та привабливою для зовнішніх та внутрішніх інвесторів, міжнародних організацій. Це, в свою чергу, допоможе створити сприятливі умови для економічного зростання та розвитку, що є критично важливим для майбутнього країни.

Посилання

Bank, Steven A., Stark, Kirk J. War and Taxes. URL: http://surl.li/ysqgjr (дата звернення: 11.10.2024).

Foreign Tax Policies and Economic Growth. A conference report of the National Bureau of economic research and the Brookings Institution. URL: http://www.nber.org/books/unkn66-1 (дата звернення: 11.10.2024).

Gligorov V., Kaldor M. and Tsoukalis L. Balkan Reconstruction and European Integration. URL: http://surl.li/ndpokx (дата звернення: 11.10.2024).

Masaaki Homma. Tax Reform in Japan. URL: https://core.ac.uk/download/pdf/6870882.pdf (дата звернення: 11.10.2024).

OECD Economic Outlook, Interim Report March 2022. Economic and Social Impacts and Policy Implications of the War in Ukraine. URL: http://surl.li/jqkxzw (дата звернення: 11.10.2024).

Toder Eric. What Tax Experts Can Contribute: Lessons from World War II. URL: http://surl.li/akimyv (дата звернення: 11.10.2024).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-28

Як цитувати

Козлов, Є. (2024). БЮДЖЕТНО-ПОДАТКОВІ ІНСТРУМЕНТИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ: ДОСВІД УКРАЇНИ ТА МІЖНАРОДНА ПРАКТИКА. Збірник наукових праць Державного податкового університету, (2), 27–31. https://doi.org/10.32782/2617-5940.2.2024.5